Vishay/BCcomponents MCA12060D3241BP500
MCA12060D3241BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D3241BP500
Brief Description
RES SMD 3.24K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D3241BP500.pdf
Availability of MCA12060D3241BP500
QUANTITY
MCA12060D3241BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D3241BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D3241BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D3241BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D3241BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D3241BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D3241BP500
IC 24BIT STEREO AUD DAC 28-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CAP MICA 68PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 31C S 6" YEL JACKS datasheet.pdf
TACHOMETER LED 6 CHAR 24V PNL MT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.45A 192 MOHM datasheet.pdf
FLEX ASSY datasheet.pdf
10000UF 450V 90X220MM 85C 10000H datasheet.pdf