Vishay/BCcomponents MCA12060D3601BP500
MCA12060D3601BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D3601BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D3601BP500.pdf
Availability of MCA12060D3601BP500
QUANTITY
MCA12060D3601BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D3601BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D3601BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D3601BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D3601BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D3601BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D3601BP500
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
IC ADC 8BIT HSACK/HOLD 20PLCC datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 30W D2PAK datasheet.pdf
ULTRASONIC 4-20MA 30-70MM datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 20POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 100MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 800NH 18A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf