Vishay/BCcomponents MCA12060D4422BP500
MCA12060D4422BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D4422BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 44.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D4422BP500.pdf
Availability of MCA12060D4422BP500
QUANTITY
MCA12060D4422BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D4422BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D4422BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D4422BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D4422BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D4422BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D4422BP500
LED 3MM RA MATING GRN LO-I PCMT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 12A 7.2 MOHM SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF W/CLK 24-SOIC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A OLIVE datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1W DO214AC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
TERMINAL PRV 16/35X15RED-WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 25 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf