Vishay/BCcomponents MCA12060D4811BP100
MCA12060D4811BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D4811BP100
Brief Description
RES SMD 4.81K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D4811BP100.pdf
Availability of MCA12060D4811BP100
QUANTITY
MCA12060D4811BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D4811BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D4811BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.81k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D4811BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D4811BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D4811BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D4811BP100
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 5W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 450MA 400 MOHM datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.32 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 50A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf