Hirose Electric Co Ltd HIF3BA-26P-2.54PFA-2(71)
HIF3BA-26P-2.54PFA-2(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BA-26P-2.54PFA-2(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 26POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BA-26P-2.54PFA-2(71).pdf
Availability of HIF3BA-26P-2.54PFA-2(71)
QUANTITY
HIF3BA-26P-2.54PFA-2(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BA-26P-2.54PFA-2(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3BA-26P-2.54PFA-2(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit, Solder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BA-26P-2.54PFA-2(71)
Related LinksHIF3BA-26P-2, HIF3BA-26P-2.54PFA-2(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BA-26P-2.54PFA-2(71) Details Description
Related parts for HIF3BA-26P-2.54PFA-2(71)
DKIP COMPENSATED CHOKE 20A datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 11POS CST-100 II datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/2"-200' BLACK datasheet.pdf
OSC VCTCXO 125.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
DIODE SW 100V DO-219AB datasheet.pdf
RELAY SSR 530VAC/50A DC datasheet.pdf