Vishay/Dale RNC60H6811DSB14
RNC60H6811DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H6811DSB14
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H6811DSB14.pdf
Availability of RNC60H6811DSB14
QUANTITY
RNC60H6811DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H6811DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H6811DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H6811DSB14
Related LinksRNC60H6, RNC60H6811DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H6811DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H6811DSB14
RES 1.62K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BATT PACK 10.8V SC 2700MAH NIMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
PRESSURE GAUGE 3 000 PSIG datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf