Vishay/BCcomponents MCA12060D5001BP500
MCA12060D5001BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D5001BP500
Brief Description
RES SMD 5K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D5001BP500.pdf
Availability of MCA12060D5001BP500
QUANTITY
MCA12060D5001BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D5001BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D5001BP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D5001BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D5001BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D5001BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D5001BP500
OUTPUT MODULE AC MINI 20MA 5VDC datasheet.pdf
IC I/O PORT 12BIT ANLG 28-SOIC datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8TDFN datasheet.pdf
IC PMIC W/INT CHARGER 28-TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 10.8MM datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf