Vishay/BCcomponents MCA12060D5231BP500
MCA12060D5231BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D5231BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D5231BP500.pdf
Availability of MCA12060D5231BP500
QUANTITY
MCA12060D5231BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D5231BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D5231BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D5231BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D5231BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D5231BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D5231BP500
IC REG CTRLR ISO PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 200MW SMINI2 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT 2DIG ALGAAS CA datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
LED ZPOWER COOL WHITE 6300K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 16.1MM ROUND datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf