Vishay/BCcomponents MCA12060D5601BP100
MCA12060D5601BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D5601BP100
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D5601BP100.pdf
Availability of MCA12060D5601BP100
QUANTITY
MCA12060D5601BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D5601BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D5601BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D5601BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D5601BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D5601BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D5601BP100
IC OCT TRANSP D-TYP LATCH 20SO datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 12NS 208CABGA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC HIGH CURRENT SW SOT23-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 4.8A 8-PQFN datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf