Vishay/BCcomponents MCA12060D6200BP500
MCA12060D6200BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D6200BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D6200BP500.pdf
Availability of MCA12060D6200BP500
QUANTITY
MCA12060D6200BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D6200BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D6200BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D6200BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D6200BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D6200BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D6200BP500
CAP ALUM 880UF 500V SCREW datasheet.pdf
CONN CONTACT SCKT 20AWG PCB GOLD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 18.67MM datasheet.pdf
MICROFIT BMI RA DR HDR PEGS 15AU datasheet.pdf
BOARD EVAL CTRL AD7656 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 65MM datasheet.pdf
UNIVERSAL CRIMP TOOL datasheet.pdf
CONN EDGE .156 72POS DR DIP datasheet.pdf