Vishay/BCcomponents MCA12060D6202BP100
MCA12060D6202BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D6202BP100
Brief Description
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D6202BP100.pdf
Availability of MCA12060D6202BP100
QUANTITY
MCA12060D6202BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D6202BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D6202BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D6202BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D6202BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D6202BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D6202BP100
SWITCH PUSHBUTTON HOUSING BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT TIN 2MM datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL MU 2X2 850NM datasheet.pdf
IC HALF BRIDGE FET DRIVER 10TDFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf