Stackpole Electronics Inc. RHC2512FT240R
RHC2512FT240R picture photo
Mfg. Part Number
RHC2512FT240R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 240 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
RHC2512FT240R.pdf
Availability of RHC2512FT240R
QUANTITY
RHC2512FT240R Order Process
Ship out your order
Specifications of RHC2512FT240R
Internal Part NumberEIS-RHC2512FT240R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRHC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHC2512FT240R
Related LinksRHC251, RHC2512FT240R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RHC2512FT240R Details Description
Related parts for RHC2512FT240R
RES SMD 1.69KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC SCSI 9-LINE TERM 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 101MA 6.9 OHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 21.3K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 330PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf