Vishay/BCcomponents MCA12060D6909BP500
MCA12060D6909BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D6909BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 69 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D6909BP500.pdf
Availability of MCA12060D6909BP500
QUANTITY
MCA12060D6909BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D6909BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D6909BP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D6909BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D6909BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D6909BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D6909BP500
FIXED IND 68UH 680MA 330 MOHM datasheet.pdf
IC ADC 8BIT DUAL 50MSPS 44-JLCC datasheet.pdf
CARD EDGE 60POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
SWITCH SS WITH ROLLER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
FIBER M4 REFLECT R1 BEND RADIUS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
ID MARKER PLATE 3/4" X 2" datasheet.pdf
INSERT RCA JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
6 POS UMNL CIR CAP HSG, RED datasheet.pdf