Vishay/BCcomponents MCA12060D8251BP500
MCA12060D8251BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D8251BP500
Brief Description
RES SMD 8.25K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D8251BP500.pdf
Availability of MCA12060D8251BP500
QUANTITY
MCA12060D8251BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D8251BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D8251BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D8251BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D8251BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D8251BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D8251BP500
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC RAD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS M12 5V datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC BUFFER/LINEDVR DUAL XSON8U datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 75A ADD-A-PAK datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf