Vishay/BCcomponents MCA12060D8870BP500
MCA12060D8870BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D8870BP500
Brief Description
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D8870BP500.pdf
Availability of MCA12060D8870BP500
QUANTITY
MCA12060D8870BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D8870BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D8870BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D8870BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D8870BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D8870BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D8870BP500
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NC datasheet.pdf
MOD PWR 6A MED FILTER QC PNL MNT datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
40+40 DIL SMT SOCKET 6MM HIGH datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 1.68A 845 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf