Vishay/BCcomponents MCA12060F4991BP100
MCA12060F4991BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060F4991BP100
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060F4991BP100.pdf
Availability of MCA12060F4991BP100
QUANTITY
MCA12060F4991BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060F4991BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060F4991BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060F4991BP100
Related LinksMCA12060F, MCA12060F4991BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060F4991BP100 Details Description
Related parts for MCA12060F4991BP100
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
IC SYNCFIFO 1024X36 20NS 120TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 535MA 700 MOHM datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.12UF RADIAL datasheet.pdf