Cree Inc. MX6SWT-H1-R250-000DF7
MX6SWT-H1-R250-000DF7 picture photo
Mfg. Part Number
MX6SWT-H1-R250-000DF7
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP WARM WHITE 3200K 2SMD
Datasheet Download
MX6SWT-H1-R250-000DF7.pdf
Availability of MX6SWT-H1-R250-000DF7
QUANTITY
MX6SWT-H1-R250-000DF7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MX6SWT-H1-R250-000DF7
Internal Part NumberEIS-MX6SWT-H1-R250-000DF7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXLamp® MX-6S
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3200K
Flux @ 85°C, Current - Test-
Flux @ 25°C, Current - Test111 lm (107 lm ~ 114 lm)
Current - Test60mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)20V
Lumens/Watt @ Current - Test93 lm/W
CRI (Color Rendering Index)80
Current - Max175mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Gull Wing Tabs
Thermal Resistance of Package5°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MX6SWT-H1-R250-000DF7
Related LinksMX6SWT-H1-, MX6SWT-H1-R250-000DF7 Datasheet, Cree Inc. Distributor
MX6SWT-H1-R250-000DF7 Details Description
Related parts for MX6SWT-H1-R250-000DF7
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 26VC SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET 22-28AWG 30GOLD datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
CAP CER 300PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf