Vishay/Beyschlag MCA1206MD5111BP100
MCA1206MD5111BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA1206MD5111BP100
Brief Description
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
MCA1206MD5111BP100.pdf
Availability of MCA1206MD5111BP100
QUANTITY
MCA1206MD5111BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA1206MD5111BP100
Internal Part NumberEIS-MCA1206MD5111BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA1206MD5111BP100
Related LinksMCA1206MD, MCA1206MD5111BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCA1206MD5111BP100 Details Description
Related parts for MCA1206MD5111BP100
CAP CER 330PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.0V SOT23-5 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR EMC1402 datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 5NS 44TQFP datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 38COND 30AWG 500' datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #3 10.63" datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-2724-A datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 1000W 28A M216 datasheet.pdf
3650 1008 56NH 5% 2K RL datasheet.pdf