Sullins Connector Solutions MCB60DHAS-S1195
MCB60DHAS-S1195 picture photo
Mfg. Part Number
MCB60DHAS-S1195
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .050 THRUHL
Datasheet Download
MCB60DHAS-S1195.pdf
Availability of MCB60DHAS-S1195
QUANTITY
MCB60DHAS-S1195 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCB60DHAS-S1195
Internal Part NumberEIS-MCB60DHAS-S1195
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row60
Number of Positions120
Card Thickness-
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorWhite
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCB60DHAS-S1195
Related LinksMCB60DH, MCB60DHAS-S1195 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
MCB60DHAS-S1195 Details Description
Related parts for MCB60DHAS-S1195
IC POT DGTL 50K OHM 8-TSSOP datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
DPST ROCKER SWITCH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER 30A datasheet.pdf