IXYS Corporation MCC21-16IO8B
MCC21-16IO8B picture photo
Mfg. Part Number
MCC21-16IO8B
Brief Description
MOD THYRISTOR DUAL 1600V TO240AA
Datasheet Download
MCC21-16IO8B.pdf
Availability of MCC21-16IO8B
QUANTITY
MCC21-16IO8B Order Process
Ship out your order
Specifications of MCC21-16IO8B
Internal Part NumberEIS-MCC21-16IO8B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package36
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)65mA
Current - On State (It (AV)) (Max)21A
Current - On State (It (RMS)) (Max)33A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)320A, 350A
Current - Hold (Ih) (Max)100mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-240AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCC21-16IO8B
Related LinksMCC21-, MCC21-16IO8B Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCC21-16IO8B Details Description
Related parts for MCC21-16IO8B
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.42K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL LOW 25PPM datasheet.pdf
05 MALE CRIMP S/BORE LATCHED datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf