IXYS Corporation MCC224-20IO1
MCC224-20IO1 picture photo
Mfg. Part Number
MCC224-20IO1
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MOD THYRISTOR DUAL 2000V Y1-CU
Datasheet Download
MCC224-20IO1.pdf
Availability of MCC224-20IO1
QUANTITY
MCC224-20IO1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCC224-20IO1
Internal Part NumberEIS-MCC224-20IO1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package3
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State2000V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)240A
Current - On State (It (RMS)) (Max)400A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)8000A, 8500A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseY1-CU
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCC224-20IO1
Related LinksMCC224, MCC224-20IO1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCC224-20IO1 Details Description
Related parts for MCC224-20IO1
CONN PLUG 7POS .100 POLAR 15AU datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 25LGA datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 GR SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIR 85C 85#16 FR PIN PLUG datasheet.pdf
OSC MEMS 100MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf