IXYS Corporation MCC72-12IO8B
MCC72-12IO8B picture photo
Mfg. Part Number
MCC72-12IO8B
Brief Description
MOD THYRISTOR DUAL 1200V TO240AA
Datasheet Download
MCC72-12IO8B.pdf
Availability of MCC72-12IO8B
QUANTITY
MCC72-12IO8B Order Process
Ship out your order
Specifications of MCC72-12IO8B
Internal Part NumberEIS-MCC72-12IO8B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package36
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)115A
Current - On State (It (RMS)) (Max)180A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1700A, 1800A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCC72-12IO8B
Related LinksMCC72-, MCC72-12IO8B Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCC72-12IO8B Details Description
Related parts for MCC72-12IO8B
FUSE BLOK CARTRIDGE 250V 10A SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 193K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 1.2V SSOT-2 datasheet.pdf
3.0M 26AWG 14G QSFP datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf