IXYS Corporation MCD40-16IO6
MCD40-16IO6 picture photo
Mfg. Part Number
MCD40-16IO6
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MOD THYRISTOR/DIO 1600V SOT-227B
Datasheet Download
MCD40-16IO6.pdf
Availability of MCD40-16IO6
QUANTITY
MCD40-16IO6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCD40-16IO6
Internal Part NumberEIS-MCD40-16IO6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingTube
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)100mA
Current - On State (It (AV)) (Max)38A
Current - On State (It (RMS)) (Max)60A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)500A, 440A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCD40-16IO6
Related LinksMCD40, MCD40-16IO6 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCD40-16IO6 Details Description
Related parts for MCD40-16IO6
RES 10 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 500V 0.2A 20DIP datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 1' PUR datasheet.pdf
CAP TRIMMER 3.5-20PF 100V TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 16A TO3P datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
TERMINAL MARKERS KSW 4 10/5.08 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf