IXYS Corporation MCD40-16IO6
MCD40-16IO6 picture photo
Mfg. Part Number
MCD40-16IO6
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MOD THYRISTOR/DIO 1600V SOT-227B
Datasheet Download
MCD40-16IO6.pdf
Availability of MCD40-16IO6
QUANTITY
MCD40-16IO6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCD40-16IO6
Internal Part NumberEIS-MCD40-16IO6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingTube
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)100mA
Current - On State (It (AV)) (Max)38A
Current - On State (It (RMS)) (Max)60A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)500A, 440A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCD40-16IO6
Related LinksMCD40, MCD40-16IO6 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCD40-16IO6 Details Description
Related parts for MCD40-16IO6
IC OPAMP CURRENT SENSE 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 2.4NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf