IXYS Corporation MCD500-18IO1
MCD500-18IO1 picture photo
Mfg. Part Number
MCD500-18IO1
Brief Description
MOD THYRISTOR DUAL 1200V WC-500
Datasheet Download
MCD500-18IO1.pdf
Availability of MCD500-18IO1
QUANTITY
MCD500-18IO1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCD500-18IO1
Internal Part NumberEIS-MCD500-18IO1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1800V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)300mA
Current - On State (It (AV)) (Max)545A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1294A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)16500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max)1A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCD500-18IO1
Related LinksMCD500, MCD500-18IO1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCD500-18IO1 Details Description
Related parts for MCD500-18IO1
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT DEV 9P MODULE FOR WINDOWS CE datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 10PF 6KV U2M RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 100PQFP datasheet.pdf
RES 2.15M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XBD RYL BLUE 453NM 475MW SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 40A 115VAC 28VDC datasheet.pdf