IXYS Corporation MCD500-20IO1
MCD500-20IO1 picture photo
Mfg. Part Number
MCD500-20IO1
Brief Description
SCR THRYRISTOR 2000V WC-500
Datasheet Download
MCD500-20IO1.pdf
Availability of MCD500-20IO1
QUANTITY
MCD500-20IO1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCD500-20IO1
Internal Part NumberEIS-MCD500-20IO1
Series-
PackagingTray
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State2000V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)300mA
Current - On State (It (AV)) (Max)545A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1294A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)16500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max)1A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCD500-20IO1
Related LinksMCD500, MCD500-20IO1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCD500-20IO1 Details Description
Related parts for MCD500-20IO1
CAP FILM 0.22UF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 175KSPS 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf