IXYS Corporation MCD500-22IO1
MCD500-22IO1 picture photo
Mfg. Part Number
MCD500-22IO1
Brief Description
SCR THRYRISTOR 2200V WC-500
Datasheet Download
MCD500-22IO1.pdf
Availability of MCD500-22IO1
QUANTITY
MCD500-22IO1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCD500-22IO1
Internal Part NumberEIS-MCD500-22IO1
Series-
PackagingTray
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State2200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)300mA
Current - On State (It (AV)) (Max)545A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1294A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)16500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max)1A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCD500-22IO1
Related LinksMCD500, MCD500-22IO1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCD500-22IO1 Details Description
Related parts for MCD500-22IO1
CONN HEADER VERT 50POS .100 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 10.16MM datasheet.pdf
IC TXRX datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-5VOUT 1W datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf