IXYS Corporation MCD700-18IO1W
MCD700-18IO1W picture photo
Mfg. Part Number
MCD700-18IO1W
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR THRYRISTOR 1800V WC-500
Datasheet Download
MCD700-18IO1W.pdf
Availability of MCD700-18IO1W
QUANTITY
MCD700-18IO1W Order Process
Ship out your order
Specifications of MCD700-18IO1W
Internal Part NumberEIS-MCD700-18IO1W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingTray
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1800V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)-
Current - On State (It (AV)) (Max)700A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1331A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)18200 @ 50MHz
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseWC-500
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCD700-18IO1W
Related LinksMCD700, MCD700-18IO1W Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCD700-18IO1W Details Description
Related parts for MCD700-18IO1W
RES SMD 1.3K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132POS .050 SLD datasheet.pdf
IC MUX DUAL 4:1 ECL 16SOEIAJ datasheet.pdf
MCU 16BIT ROMLESS LV 100-TQFP datasheet.pdf
CAP MICA 2700PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
JACKPOST ASSEMBLY KIT MDM 9-51 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 311.04MHZ 6-CLCC datasheet.pdf