NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MCF52100CAE66
MCF52100CAE66 picture photo
Mfg. Part Number
MCF52100CAE66
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
MCF52100CAE66.pdf
Availability of MCF52100CAE66
QUANTITY
MCF52100CAE66 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCF52100CAE66
Internal Part NumberEIS-MCF52100CAE66
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Oct/2012
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 09/Feb/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMCF521xx
PackagingTray
Core ProcessorColdfire V2
Core Size32-Bit
Speed66MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O43
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCF52100CAE66
MCF52100CAE66 Details Description
Related parts for MCF52100CAE66
Connector Receptacle, Pass Through 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
CONN PIN RCPT .032" - .046" DIA datasheet.pdf
RES 796K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf
TOUCHSCREEN 4.3 TFT OLINUXINO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf