NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MCF52268VN80J
MCF52268VN80J picture photo
Mfg. Part Number
MCF52268VN80J
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144BGA
Datasheet Download
MCF52268VN80J.pdf
Availability of MCF52268VN80J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCF52268VN80J Order Process
Ship out your order
Specifications of MCF52268VN80J
Internal Part NumberEIS-MCF52268VN80J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series-
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, QSPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O96
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case144-LBGA
Supplier Device Package144-MAPBGA (13x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCF52268VN80J
MCF52268VN80J Details Description
Related parts for MCF52268VN80J
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TOOL KIT COMPLETE RJ45/RJ11 datasheet.pdf
IC DSP 16/32B 400MHZ LP 176LQFP datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 225E 5.5KV BOLT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
RES 1.91M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V LFPAK datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf