NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MCF5234CVM150
MCF5234CVM150 picture photo
Mfg. Part Number
MCF5234CVM150
Brief Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA
Datasheet Download
MCF5234CVM150.pdf
Availability of MCF5234CVM150
QUANTITY
MCF5234CVM150 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCF5234CVM150
Internal Part NumberEIS-MCF5234CVM150
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package450
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMCF523x
Core Size32-Bit
Speed150MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, WDT
Number of I/O97
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.4 V ~ 1.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case256-LBGA
Supplier Device Package256-MAPBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCF5234CVM150
MCF5234CVM150 Details Description
Related parts for MCF5234CVM150
CONN F PLUG STR 75 OHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP FILM 5100PF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.32M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 16LFCSP datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 13.4VC SMB datasheet.pdf
UPPER INSULATION DIE datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 10 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
SL 5.08/12/90B 3.2SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf