Powerex Inc. T9G0081203DH
T9G0081203DH picture photo
Mfg. Part Number
T9G0081203DH
Brief Description
SCR PHASE CTRL MOD 800V 1200A
Datasheet Download
T9G0081203DH.pdf
Availability of T9G0081203DH
QUANTITY
T9G0081203DH Order Process
Ship out your order
Specifications of T9G0081203DH
Internal Part NumberEIS-T9G0081203DH
Number of SCRs, Diodes1 SCR
Voltage - Off State800V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)1200A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1880A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)24650A, 27000A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T9G0081203DH
Related LinksT9G008, T9G0081203DH Datasheet, Powerex Inc. Distributor
T9G0081203DH Details Description
Related parts for T9G0081203DH
FIXED IND 12UH 3.5A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DESIGN SUITE LOGIC EDITION ISE12 datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 7POS SNGL SMD datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 90POS T/H datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf