NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MCF5251CVM140
MCF5251CVM140 picture photo
Mfg. Part Number
MCF5251CVM140
Brief Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 225MAPBGA
Datasheet Download
MCF5251CVM140.pdf
Availability of MCF5251CVM140
QUANTITY
MCF5251CVM140 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCF5251CVM140
Internal Part NumberEIS-MCF5251CVM140
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileColdFire MCF5251 Automotive Infotainment
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMCF525x
Core Size32-Bit
Speed140MHz
ConnectivityATA, Audio, CAN, EBI/EMI, I²C, IDE, SD, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsDMA
Number of I/O-
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.08 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 6x12b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case225-LFBGA
Supplier Device Package225-MAPBGA (13x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCF5251CVM140
MCF5251CVM140 Details Description
Related parts for MCF5251CVM140
CONN CARD EXTEND 40POS 1MM SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 25.8VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.9A 19 MOHM TH datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 76 TYPE datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 200MW SOD323 datasheet.pdf