NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MCF5274CVM166
MCF5274CVM166 picture photo
Mfg. Part Number
MCF5274CVM166
Brief Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 1256MAPBGA
Datasheet Download
MCF5274CVM166.pdf
Availability of MCF5274CVM166
QUANTITY
MCF5274CVM166 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCF5274CVM166
Internal Part NumberEIS-MCF5274CVM166
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMCF5275 Errata Update 01/Oct/2013
Standard Package450
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMCF527x
Core Size32-Bit
Speed166MHz
ConnectivityEBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsDMA, WDT
Number of I/O69
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.4 V ~ 1.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case256-LBGA
Supplier Device Package256-MAPBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCF5274CVM166
MCF5274CVM166 Details Description
Related parts for MCF5274CVM166
IC COMPARATOR 2.7V-5V RR SC-70-5 datasheet.pdf
TRANS PNP 12V 4A E-LINE datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 300W TO220-15 datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 220 OHM 5% AXL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC 750W 200V datasheet.pdf
OSC XO 62.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf