Amphenol Aerospace Operations MS27499E10B35S
MS27499E10B35S picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E10B35S
Brief Description
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27499E10B35S.pdf
Availability of MS27499E10B35S
QUANTITY
MS27499E10B35S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E10B35S
Internal Part NumberEIS-MS27499E10B35S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions13
Shell Size - Insert10-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E10B35S
Related LinksMS27499, MS27499E10B35S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E10B35S Details Description
Related parts for MS27499E10B35S
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 16-SSOP datasheet.pdf
RES 0.08 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 1X8 24SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR AER 0.025 C41/1 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 47 OHM 14DIP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 390K OHM 10SIP datasheet.pdf