NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MCF5280CVF66
MCF5280CVF66 picture photo
Mfg. Part Number
MCF5280CVF66
Brief Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 256BGA
Datasheet Download
MCF5280CVF66.pdf
Availability of MCF5280CVF66
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCF5280CVF66 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCF5280CVF66
Internal Part NumberEIS-MCF5280CVF66
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Nov/2012
PCN Design/SpecificationCopper Wire Conversion 20/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package450
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMCF528x
Core Size32-Bit
Speed66MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O142
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case256-LBGA
Supplier Device Package256-MAPBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCF5280CVF66
MCF5280CVF66 Details Description
Related parts for MCF5280CVF66
RES SMD 1.2K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
1.25MM JMPR 152 LGT TYPE D 25POS datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ APD XFP datasheet.pdf