| Internal Part Number | EIS-MCF5329CVM240 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 450 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | MCF532x | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | Coldfire V3 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 240MHz | |
| Connectivity | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, SSI, UART/USART, USB, USB OTG | |
| Peripherals | DMA, LCD, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 94 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 32K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.4 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |