3M MCH-068TAN-03E-TR30
MCH-068TAN-03E-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MCH-068TAN-03E-TR30
Manufacturer
Product Category
Memory Connectors - PC Card Sockets
Brief Description
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A
Datasheet Download
MCH-068TAN-03E-TR30.pdf
Availability of MCH-068TAN-03E-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCH-068TAN-03E-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH-068TAN-03E-TR30
Internal Part NumberEIS-MCH-068TAN-03E-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMCH Series 16/Jul/2008
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyMemory Connectors - PC Card Sockets
SeriesMCH
PackagingBulk
Card TypePCMCIA - Type I
Number of Positions68
Connector TypeConnector
Insertion, Removal MethodPush In, Pull Out
Ejector Side-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesBoard Lock, Card Guide
Height Above Board0.472" (12.00mm)
Mounting FeatureNormal, Standard - Top
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH-068TAN-03E-TR30
Related LinksMCH-068TA, MCH-068TAN-03E-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MCH-068TAN-03E-TR30 Details Description
Related parts for MCH-068TAN-03E-TR30
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS M10 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 7.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf