3M MCH-136TAR1-24LPK-TR30
MCH-136TAR1-24LPK-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MCH-136TAR1-24LPK-TR30
Manufacturer
Product Category
Memory Connectors - PC Card Sockets
Brief Description
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A
Datasheet Download
MCH-136TAR1-24LPK-TR30.pdf
Availability of MCH-136TAR1-24LPK-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCH-136TAR1-24LPK-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH-136TAR1-24LPK-TR30
Internal Part NumberEIS-MCH-136TAR1-24LPK-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMCH Series 16/Jul/2008
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyMemory Connectors - PC Card Sockets
SeriesMCH
PackagingBulk
Card TypePCMCIA - Type I
Number of Positions68, 68
Connector TypeStacked Connector and Ejector
Insertion, Removal MethodPush In, Push Out
Ejector SideRight
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesBoard Guide, Board Lock, Card Guide
Height Above Board0.808" (20.53mm)
Mounting FeatureNormal, Standard - Top
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH-136TAR1-24LPK-TR30
Related LinksMCH-136TAR1, MCH-136TAR1-24LPK-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MCH-136TAR1-24LPK-TR30 Details Description
Related parts for MCH-136TAR1-24LPK-TR30
IC VREF SHUNT 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 24POS .100 GOLD datasheet.pdf
PNEU HEAD BAR CRIMP 4AWG COPALUM datasheet.pdf
IC MPU OMAP-35XX 720MHZ 515FCBGA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
BCF 3.81/08/180F SN OR BX datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf