Rohm Semiconductor MCH155A020CK
MCH155A020CK picture photo
Mfg. Part Number
MCH155A020CK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
MCH155A020CK.pdf
Availability of MCH155A020CK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCH155A020CK Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH155A020CK
Internal Part NumberEIS-MCH155A020CK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH155A020CK
Related LinksMCH155, MCH155A020CK Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCH155A020CK Details Description
Related parts for MCH155A020CK
IC MPU RESET CIRC 3.08V SOT23 datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 2.4V 2300MAH datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG SMD +/-50 PPM datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf