Rohm Semiconductor MCH155A0R5CK
MCH155A0R5CK picture photo
Mfg. Part Number
MCH155A0R5CK
Brief Description
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
MCH155A0R5CK.pdf
Availability of MCH155A0R5CK
QUANTITY
MCH155A0R5CK Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH155A0R5CK
Internal Part NumberEIS-MCH155A0R5CK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH155A0R5CK
Related LinksMCH155, MCH155A0R5CK Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCH155A0R5CK Details Description
Related parts for MCH155A0R5CK
VARISTOR 462V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
METRAL 1000 SIGNAL HDR STR 8ROW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
IC RIPPLE COUNTER 7STAGE 14-SOIC datasheet.pdf
CONN IDC 18POS 2.54MM 22AWG TIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf