Rohm Semiconductor MCH155A240JK
MCH155A240JK picture photo
Mfg. Part Number
MCH155A240JK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 24PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
MCH155A240JK.pdf
Availability of MCH155A240JK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCH155A240JK Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH155A240JK
Internal Part NumberEIS-MCH155A240JK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH155A240JK
Related LinksMCH155, MCH155A240JK Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCH155A240JK Details Description
Related parts for MCH155A240JK
RES 3 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
SHIPPER ESD SMALL 12-7/8X4X1 datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
TRANS RF LDMOS 40W SOT1135A datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 26POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LED COB WHT 6.3MM 2700K SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf