Rohm Semiconductor MCH155A620JK
MCH155A620JK picture photo
Mfg. Part Number
MCH155A620JK
Brief Description
CAP CER 62PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
MCH155A620JK.pdf
Availability of MCH155A620JK
QUANTITY
MCH155A620JK Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH155A620JK
Internal Part NumberEIS-MCH155A620JK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance62pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH155A620JK
Related LinksMCH155, MCH155A620JK Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCH155A620JK Details Description
Related parts for MCH155A620JK
IC ADC 8BIT MPU 2CH MUX 20-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 3017 datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.2A UNCASED datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
FIRE BRR PLENUM WRAP 5A+ 1/2"X48 datasheet.pdf
RES 68 OHM 13W 5% AXIAL datasheet.pdf