Rohm Semiconductor MCH155AR75CK
MCH155AR75CK picture photo
Mfg. Part Number
MCH155AR75CK
Brief Description
CAP CER 0.75PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
MCH155AR75CK.pdf
Availability of MCH155AR75CK
QUANTITY
MCH155AR75CK Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH155AR75CK
Internal Part NumberEIS-MCH155AR75CK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.75pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH155AR75CK
Related LinksMCH155, MCH155AR75CK Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCH155AR75CK Details Description
Related parts for MCH155AR75CK
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN PIN HOUSING 4POS 2.5MM GRAY datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
OSC XO 70.656MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DIODE RF SW 50V 100MA SOT23 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 0805 datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 20pF 55 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf