Rohm Semiconductor MCH155CN102KK
MCH155CN102KK picture photo
Mfg. Part Number
MCH155CN102KK
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
MCH155CN102KK.pdf
Availability of MCH155CN102KK
QUANTITY
MCH155CN102KK Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH155CN102KK
Internal Part NumberEIS-MCH155CN102KK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH155CN102KK
Related LinksMCH155, MCH155CN102KK Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCH155CN102KK Details Description
Related parts for MCH155CN102KK
FUSE CERM 10A 600VAC 3AB (2PC) datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 390K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT-DB 10A 120V datasheet.pdf
SPARE TRANSMITTER datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 225MW SOD23-3 datasheet.pdf