Rohm Semiconductor MCH185A7R5DK
MCH185A7R5DK picture photo
Mfg. Part Number
MCH185A7R5DK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
MCH185A7R5DK.pdf
Availability of MCH185A7R5DK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCH185A7R5DK Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH185A7R5DK
Internal Part NumberEIS-MCH185A7R5DK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH185A7R5DK
Related LinksMCH185, MCH185A7R5DK Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCH185A7R5DK Details Description
Related parts for MCH185A7R5DK
Crystal 18.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 2.85mm pitch datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.73A 16TSSOP datasheet.pdf
RES 40 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
LED PANEL MOUNT INDICATOR GRN datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
KIT DEV 48PIN FRAM datasheet.pdf
CONN FPC TOP 11POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN RA datasheet.pdf