Cornell Dubilier Electronics MCH38FK331J-Y
MCH38FK331J-Y picture photo
Mfg. Part Number
MCH38FK331J-Y
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 330PF 5% 2.5KV SMD
Datasheet Download
MCH38FK331J-Y.pdf
Availability of MCH38FK331J-Y
QUANTITY
MCH38FK331J-Y Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH38FK331J-Y
Internal Part NumberEIS-MCH38FK331J-Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMCH
PackagingTray
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max)0.160" (4.06mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH38FK331J-Y
Related LinksMCH38F, MCH38FK331J-Y Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCH38FK331J-Y Details Description
Related parts for MCH38FK331J-Y
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 31POS GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
K60741A TOOL KIT datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf