Cornell Dubilier Electronics MCH38FM120J
MCH38FM120J picture photo
Mfg. Part Number
MCH38FM120J
Brief Description
CAP MICA 12PF 5% 4KV SMD
Datasheet Download
MCH38FM120J.pdf
Availability of MCH38FM120J
QUANTITY
MCH38FM120J Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH38FM120J
Internal Part NumberEIS-MCH38FM120J
SeriesMCH
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH38FM120J
Related LinksMCH38, MCH38FM120J Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCH38FM120J Details Description
Related parts for MCH38FM120J
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
METRAL PWR HDR 1MX5R PF datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 200MA 8.63 OHM datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf