Ohmite L175J1R0
L175J1R0 picture photo
Mfg. Part Number
L175J1R0
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 175W
Datasheet Download
L175J1R0.pdf
Availability of L175J1R0
QUANTITY
L175J1R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of L175J1R0
Internal Part NumberEIS-L175J1R0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
Series270
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)175W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.126" Dia x 8.500" L (28.60mm x 215.90mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L175J1R0
Related LinksL175, L175J1R0 Datasheet, Ohmite Distributor
L175J1R0 Details Description
Related parts for L175J1R0
RES SMD 1.13KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC MODULE datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 185MA 3 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
IC OPAMP I/O FULL SWING 14SSOP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf