Cornell Dubilier Electronics MCH38FM151J
MCH38FM151J picture photo
Mfg. Part Number
MCH38FM151J
Brief Description
CAP MICA 150PF 5% 4KV SMD
Datasheet Download
MCH38FM151J.pdf
Availability of MCH38FM151J
QUANTITY
MCH38FM151J Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH38FM151J
Internal Part NumberEIS-MCH38FM151J
SeriesMCH
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max)0.160" (4.06mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH38FM151J
Related LinksMCH38, MCH38FM151J Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCH38FM151J Details Description
Related parts for MCH38FM151J
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED 2.5MM X 7MM VERT GRN PC MNT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 2W SMBG datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 20POS 2DECK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf